Naturalne wsparcie męskiej witalności – tatarak i mniszek w andropauzie

Naturalne wsparcie męskiej witalności – tatarak i mniszek w andropauzie

Andropauza, czyli męskie przekwitanie wciąż jeszcze traktowana jest jak temat tabu. O ile o menopauzie mówi się naprawdę sporo, o tyle andropauza dla wielu osób pozostaje zagadką. A przecież prędzej czy później doświadczy jej każdy mężczyzna.

Andropauza to postępujący spadek produkcji androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Ponieważ — w przeciwieństwie do menopauzy — brak jest utraty płodności, andropauza określana jest często jako zespół niedoboru testosteronu.

Mężczyźni wchodzą w andropauzę po czterdziestce, a oprócz łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (stopniowego powiększenia prostaty), doświadczają wielu innych objawów. Powiększona prostata uciska cewkę moczową w miejscu jej przejścia przez gruczoł, co powoduje problemy z oddawaniem moczu i prowadzi do stanu zapalnego.

BPH (łagodny rozrost gruczołu krokowego) jest częstszy niż nadciśnienie i cukrzyca. W rzeczywistości histologiczne BPH dotyka 40% mężczyzn po czterdziestce, 50% po pięćdziesiątce, 60% po sześćdziesiątce i 70% po siedemdziesiątce.

Testosteron, niezbędny do rozwoju męskich cech płciowych, zwiększa się w okresie dojrzewania i może nadal rosnąć do około 30. roku życia. Po osiągnięciu tego wieku poziom testosteronu zaczyna stopniowo spadać — zwykle w tempie około 1% rocznie. A w okresie andropauzy jest to szczególnie odczuwalne.

Jakie są objawy niskiego poziomu testosteronu u mężczyzn? Wiele z nich może być podobnych do tych, których doświadczają kobiety w okresie menopauzy, w szczególności uderzenia gorąca i nocne poty. 

Najczęstsze objawy niedoboru testosteronu to:

• Zmniejszony popęd seksualny (niskie libido)
• Zaburzenia erekcji i/lub utrata porannych erekcji
• Zmęczenie i ogólna utrata energii
• Depresja i/lub wahania nastroju
• Przyrost masy ciała, szczególnie w okolicy brzucha
• Słaba koncentracja, utrata pamięci terminowej i „mgła mózgowa”
• Drażliwość

Poziom testosteronu można sprawdzić za pomocą standardowego laboratoryjnego badania krwi. Jak w przypadku większości badań krwi, poziom testosteronu powinno się mierzyć rano na czczo, gdy stężenie hormonu jest najwyższe. Zalecane jest oznaczenie testosteronu jednocześnie z poziomem wolnego testosteronu oraz białka wiążącego hormony płciowe SHBG. 

Jak w sposób naturalny możemy podnieść poziom testosteronu?

Odpowiedzią na to pytanie jest tatarak trawiasty (Acorus gramineus), który wykazuje szereg dobroczynnych efektów. Przypisuje mu się hamowanie syntezy cholesterolu, wzmacnianie metabolizmu lipidów i zapobieganie demencji. Działa również uspokajająco i ma działanie moczopędne. 

W badaniach na zwierzętach oceniono również wpływ tataraku trawiastego na produkcję testosteronu i objawy andropauzy. Stosowaniu wodnego ekstraktu tego ziela towarzyszyło zwiększenie poziomu testosteronu całkowitego oraz jego wolnej frakcji.

Aby móc korzystać z dobroczynnych właściwości tataraku można przygotować napar lub nalewkę. Do przyrządzenia naparu z tataraku potrzebna jest łyżka rozdrobnionego kłącza, którą należy zalać szklanką wrzątku i zaparzać przez 30 minut. Po tym czasie wskazane jest odcedzenie naparu i picie go trzy razy dziennie, w ilości 1/3 szklanki na porcję. 

Ponadto można przygotować nalewkę z tataraku (tatarakówkę). Oto receptura:

1 szklankę kłącza tataraku zalać 500 ml spirytusu
Odstawić na 14 dni w suchym, zacienionym miejscu
Przefiltrować nalewkę 

Zalecane dawkowanie to 3 razy dziennie po 20 kropli, po rozcieńczeniu w niewielkiej ilości wody. 

Kolejna roślina, na którą warto zwrócić uwagę jako na naturalny środek łagodzący objawy andropauzy, to mniszek lekarski. W jednym z badań na zwierzętach zastosowano wyciąg z mniszka, uzyskując efekt zwiększenia poziomu testosteronu.

Naukowcy zachęceni takimi obiecującymi wynikami ocenili zatem wpływ takiego ekstraktu (w dawce 400 mg dziennie przez 4 tygodnie) na samopoczucie 30 starszych mężczyzn w okresie andropauzy. Z wypełnionych po zakończeniu badania ankiet wynikało, że taka suplementacja przyczyniła się do zauważalnej poprawy jakości życia.

Ponieważ głównym problemem w przebiegu andropauzy jest spadek poziomu testosteronu, warto przypomnieć najskuteczniejsze strategie prowadzące do zwiększenia poziomu tego hormonu:

  • Trening oporowy o umiarkowanej intensywności
  • Redukcja stresu
  • Optymalna ilość snu
  • Otrzymywanie prawidłowego poziomu witaminy D i cynku w organizmie
  • Suplementowanie ekstraktu z kozieradki w dawce 500 mg dziennie

W przypadku przerostu prostaty dobrze jest natomiast sięgnąć po palmę sabałową, śliwę afrykańską czy olej z pestek dyni.

Oto link do opracowań naukowych:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38828543/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3542440/ 

Przepis w formie PDF, idealne do wydruku:

Proszę, wpisz adres e-mail, na który wyślę plik.
Pobieram

      Powrót

      Komentarze0
      Dodaj komentarz

      Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze