Jak skutecznie walczyć z opryszczką? Sprawdzone sposoby
Opryszczka wargowa: Objawy, przyczyny i sposoby radzenia sobie
Opryszczka wargowa to infekcja, która dotyka niemal każdego w pewnym momencie życia. Zazwyczaj zakażenie występuje w dzieciństwie, a w późniejszych latach może się powtarzać.
Wirus, wywołujący opryszczkę, pozostaje uśpiony w nerwach czuciowych i ulega reaktywacji w sprzyjających warunkach. Do czynników, które mogą prowadzić do nawrotu, należą:
- Ekspozycja na słońce
- Przemęczenie
- Stres
- Gorączka
- Miesiączka
- Urazy
- Niedożywienie
Aby zredukować ryzyko nawrotów, zaleca się unikanie powyższych czynników. Podczas trwania infekcji warto także stosować osobne sztućce i kubki, aby ograniczyć możliwość zakażenia innych osób.
Pierwszymi objawami rozwijającej się opryszczki wargowej są mrowienie i pieczenie w okolicy ust oraz zaczerwienienie. W takim momencie warto sięgnąć po domowe sposoby łagodzenia objawów.
Jednym z skutecznych środków jest melisa w formie naparu lub olejku, który można aplikować na zmiany opryszczkowe. Inne naturalne produkty, które mogą przynieść ulgę to:
- Miód
- Sok z aloesu
- Olejek z drzewa herbacianego
- Olejek oregano
- Olejek eukaliptusowy
- Czosnek
- Miąższ z aloesu
Podczas każdej infekcji wirusowej istotne jest nawadnianie organizmu oraz stosowanie zrównoważonej diety. Należy szczególnie zadbać o zwiększenie podaży warzyw, ryb morskich, olejów tłoczonych na zimno oraz orzechów.
Można również rozważyć suplementację witaminą D, lizyną oraz cynkiem. Cynk najlepiej przyjmować w połączeniu z kwercetyną, co zwiększa jego wchłanianie przez komórki.
Ponieważ częstotliwość nawrotów opryszczki w dużej mierze zależy od kondycji układu odpornościowego, warto dążyć do jego kompleksowego wzmocnienia.
Komentarze0Dodaj komentarz