Miód spadziowy
Masa: 0,4 kg
Miód spadziowy, określany także jako “miód królewski” cechuje się kilkukrotnie wyższą zawartością biopierwiastków niż miody nektarowe. Pszczoły wytwarzają go ze słodkiej wydzieliny igliwia i gałęzi drzew, dzięki czemu miód spadziowy wyróżnia się ciemną barwą i lekko korzennym aromatem, a smak podbity jest nutką goryczki.
Miód spadziowy jest bogaty w enzymy, dekstryny, substancje antybiotyczne oraz biopierwiastki, w tym:
- żelazo
- cynk
- miedź
- bor
- wapń
- magnez
- potas
- mangan
- molibden
Miód spadziowy może wzbogacić dietę w takie witaminy jak witaminy z grupy B, A, C i K. Zawartość glukozy w tym miodzie jest dwukrotnie większa niż fruktozy, przez co miód jest mniej słodki niż miody nektarowe. W porównaniu z miodami nektarowymi miód spadziowy zawiera niemal dwukrotnie więcej związków azotowych, takich jak aminokwasy i enzymy. Wyróżnia go ponadto wysoka zawartość antocyjanów, garbników, olejków eterycznych.
Miód jest doskonałym zamiennikiem cukru i można go stosować do słodzenia kawy, herbaty lub deserów. Jest również stosowany jako składnik naturalnych kosmetyków takich jak maści, maseczki czy peelingi.
Warto pamiętać, że miód utrzymuje swoje cenne właściwości, wtedy gdy dodajemy go do potraw i napojów o temperaturze niższej, niż 55oC - opracowanie naukowe.
Więcej o unikatowych właściwościach miodu można przeczytać w tych materiałach: